Tiroli rétes 2.



Alaptészta: 60 dkg liszt, 1 kávéskanál só, 2,5 dl víz, 1 tojás, 2 evőkanál zsír, 1 dl 20 %-os ecet
A vizet meglangyosítom, hozzáadom a sót és az ecetet. A lisztet összedolgozom a zsírral és a tojással, közben folyamatosan adom hozzá a langyos vizet. Elég lágy állagú kell, hogy legyen a tészta. Addig dolgozom (dagasztom és csapkodom a táblához - csak kevés lisztet teszek a táblára, mert ettől a művelettől még a plafon is lisztes lesz különben) amíg hólyagos nem lesz a tészta, és el nem válik a kezemtől is és a táblától is. Ekkor 3 részre vágom (nekem elég kicsi az, az asztal, amin kinyújtom. Ha nagyobb asztalon akarod készíteni, akkor csak 2 felé vágd a tésztát!!), egy pár percig tovább dolgozom a tésztákat külön-külön, majd a táblára teszem, a tetejét megkenem olvasztott zsírral, és megmelegített tálakkal lefedem őket, a tálak tetejét letakarom konyharuhával, hogy minél lassabban hűljenek ki, ha ez mégis megtörténik, akkor kicserélem a tálakat.
Addig pihentetem, amíg a tészta kb. kétszeresére nem terül el. 
Az asztal leterítem egy tiszta abrosszal, olyannal, amelyik teljesen befedi és le is lóg minden oldalon, majd jól belisztezem. Ekkor elkezdem a tésztát nyújtani. Először az öklömre teszem, és a másikkal enyhén ütögetni kezdem., majd az asztal közepére teszem, és elkezdem húzgálni, vékonyítani. Amikor már nem túl vastag a tészta, akkor már nem az ujjaimmal fogom, hanem a kézfejemet rakom a tészta alá, és azzal húzgálom a tésztát, nehogy kiszakadjon. Addig nyújtom, amíg át nem lehet a tésztán látni. Közben a kezemet állandóan lisztezem, úgy jobban lehet vele dolgozni. A tészta szélei vastagabbak maradnak, de addig nyújtom, amíg a vastag részek az asztallap alá nem kerülnek, tehát az asztal lapján egyenletesen vastag, négyzet alakú tészta nem lesz, ekkor a vastag széleit letépem, kissé szikkadni hagyom (nem túl sokáig, mert ha nagyon megszárad, akkor törik, és nem lehet feltekerni!! )
Ezután betöltöm. A tészta teljes felületét vékonyan megkenem olvasztott zsírral, 2/3-át megszórom egy kevés zsemlemorzsával, erre kerül a megtisztított, vékony szeletekre vágott, citromos vízben állni hagyott, majd lecsöpögtetett alma, vagy kimagozott, lecsöpögtetett, kicsavart meggy. Erre rászórom a cukrot - ízlés szerinti mennyiségben, kevés fahéjat és a töltelékes résztől elindulva elkezdem az abrosz segítségével feltekerni - ne legyen túl laza, a végeit behajtogatom, tetejét hústűvel kissé megszurkálom. Zsírozott tepsibe rakom, én U alakban szoktam, de el is lehet vágni. A tetejét megkenem olvasztott zsírral, és forró sütőben szép pirosra sütöm. Kezdhetem nyújtani a következőt - ekkor már kezdem unni, és még hátra van a harmadik is!
Kissé ferdén kell szeletelni, a tetejét porcukorral szoktam meghinteni.
A töltelék almán és meggyen kívül lehet még párolt káposzta, mák, cseresznye, dió, édes túró, és kapros túró is.
De készíthetünk vargabélest is belőle.